Najuspešniji teniser svih vremena i osvajač olimpijskog zlata, Novak Đoković, otkrio je u svojoj knjizi da je gluten glavni krivac za osećaj umora i nedostatak energije.
Kada se govori o problemima koje gluten (naziv dolazi od engleske reči glue – lepak) može izazvati, često se spominju promene na koži, probavne smetnje, glavobolje i respiratorni problemi. Gluten može biti uzročnik raznih zdravstvenih problema, od blagih simptoma poput pospanosti, umora, glavobolja i problema s težinom, pa sve do ozbiljnijih stanja koja uključuju probavne, respiratorne i dermatološke poremećaje.
Osoba može imati probleme sa glutenom a da toga nije svesna, što je razlog zašto sve više lekara preporučuje ishranu bez glutena osobama koje pate od autoimunih bolesti kao što su alergije, multipla skleroza, vaskulitis, artritis, autizam i bolesti štitne žlezde. Osobe sa manjkom kilograma takođe mogu imati probleme sa glutenom, a jedan od najčešćih znakova netolerancije na gluten je nadutost stomaka. Bezglutenska ishrana se preporučuje i onima sa viškom kilograma, a efekti ove dijete postaju brzo vidljivi, naročito kada se smanji unos žitarica bez glutena.
Gluten – lepak za autoimune bolesti
Gluten je protein sastavljen od biljnih belančevina prolamina i glutelina. U pšenici, prolaminski deo se naziva gliadin, dok je glutelinski deo poznat kao glutenin. Sam naziv “gluten” potiče od reči “lepak” (eng. glue) zbog svojih lepljivih svojstava, što je razlog zašto se koristi u lepljivim delovima koverata i poštanskih markica. Kada je reč o zdravlju, gluten funkcioniše kao “lepak” za autoimune bolesti.
Stručnjaci veruju da ljudski organizam nije sposoban da u potpunosti svari gluten. Kao i ostali proteini, gluten se sastoji od lanaca aminokiselina koji se moraju razgraditi kako bi ih telo moglo iskoristiti. Tokom varenja, ovi lanci se razgrađuju na kraće peptide uz pomoć želučane kiseline, a potom i na aminokiseline uz pomoć enzima. Te aminokiseline zatim ulaze u krvotok i transportuju se do mesta gde su potrebne.
Problem sa glutenom je u tome što ljudsko telo nema enzime potrebne za potpunu razgradnju ovih proteina. Nerazgrađeni ili delimično razgrađeni gluten ulazi u krvotok, gde ga imuni sistem prepoznaje kao strano telo i napada ga formirajući antitela. Kada su ta antitela prisutna, svaki put kada unosimo gluten, dolazi do imunološkog odgovora koji može izazvati upale.
Ovaj proces se može ponavljati više puta dnevno, što je normalna reakcija imunog sistema na strane supstance poput bakterija ili toksina. Međutim, problem nastaje kada strani proteini podsećaju na naše sopstvene proteine, što može dovesti do pojave poznate kao “molekularna mimikrija”. U takvim slučajevima, imuni sistem može greškom napasti naše vlastite proteine, što može rezultirati autoimunim bolestima.
Preporuke za bezglutensku ishranu
Bezglutenska ishrana se preporučuje svima koji žele da se hrane zdravije. Ovaj način ishrane može pomoći u smanjenju unosa prerađenih prehrambenih proizvoda i usvajanju zdravijih navika.
Već nakon dve nedelje bezglutenske ishrane mogu se primetiti značajna poboljšanja u metabolizmu. Promene koje ćete osetiti zavise od simptoma koje ste prethodno imali, ali sigurno ćete se osećati bolje, energičnije i manje naduto.
Mnogi ljudi su ubrzo nakon prelaska na bezglutensku ishranu primetili poboljšanje u pokretljivosti i osećaj lakoće u kretanju. Kod nekih su se povukli ekcemi, koža je postala glatka, dok je većina osetila poboljšanja u radu probavnog sistema.
Deus Crispbread – Bezglutenski hleb
Deus Crispbread ovseni hleb koji je deklarisan kao bezglutenski hleb, zahvaljujući svojim karakteristikama, može pružiti odličan ukus i osećaj sitosti bez nadimanja, alergija i promena na koži.
Ostavite komentar